Як фрідайвінг впливає на організм? Чи корисно займатися фрідайвінгом
Фрідайвінг — плавання на затримці дихання, використовуючи лише резерви власного організму.
Стереотипно люди, що не знайомі близько з фрідайвінгом, вважають його небезпечним та навіть адреналіновим видом спорту. Але ж насправді жодне занурення не пройде вдало, якщо фрідайвер буде на адреналіні. Коли йдеться про рекреаційний фрідайвінг — це суцільна користь. Як фрідайвінг впливає на організм? Чи корисно займатися фрідайвінгом, розповімо далі в статті.
Фото: Gavin Anderson, @g_anderson
1. Зняття стресу і тривожності
Фрідайвери практикують спеціальні дихальні вправи та методи релаксації. При розслабленні серцебиття сповільнюється, споживання кисню знижується. Завдяки цьому занурення триває довше, стає більш приємним. Можна сказати, що значною мірою фрідайвінг подібний до медитації.

Глибокий релаксаційний ефект, який виникає під час тренувань, сприяє зниженню рівня кортизолу — гормону стресу. Ви й не помітите, як поліпшиться ваш сон. Це відбудеться так органічно і легко, що буде сприйматися, як належне. Відновлення буде проходити в більш повній мірі і за коротший час. Знизиться рівень тривожності, підвищиться концентрація.
Всі ці підтверджують і дослідження. Згідно даним Psychological Characteristics of Free Diving Athletes: A Comparative Study фрідайвери мають нижчі бали за станом тривоги і показниками стресу в порівнянні до нефрідайверів.
2. Розвиток дихальної системи і легень
За один день людина робить 15-20 тисяч вдихів. Спробуйте порахувати, скільки подихів за хвилину робите ви. Найближчім до ідеалу вважається 5,5 вдихів.

Більш ефективне брюшне дихання і різноманітні дихальні практики здатні суттєво змінити самопочуття, вирівняти психоемоційний стан, навіть поліпшити роботу внутрішніх органів і звісно впливати на спортивні результати.

У 2012 році інструктора по фрідайвінгу з Великобританії Емму Фаррелл було підключено до підготовки спортсменів до Олімпіади. Результати були вдалі, тож у 2016 та 2020 роках Емма продовжила роботу з олімпійськими та параолімпійськими пловцями та велосипедистами. Завдяки тренуванням функції легенів у спортсменів поліпшилися приблизно на 10%. І це зважаючи на факт, що у групу входили виключно професіонали, які довгий час перед тим займалися щоденно із максимальною віддачею на повний робочий день. За результатом: спортсмени відновлювалися за коротший час та змогли поліпшити свої показники.

Ми маємо наочний приклад.На курсі Дихай на повну з Наталею Русак студенти поліпшили час затримки дихання з 2 до 4 хвилин і надавали відгуки про ліпший сон, спокійніші реакції на подразники та ліпшу концентрацію.
3. Фізична підготовка та гнучкість
Для того, щоб займатися фрідайвінгом не потрібно мати особливої фізичної підготовки, або обов'язково вміти тягнутися руками за пальці ніг. Але система тренувань передбачає велику частину «сухих» занять. За рахунок цього підтягується м'язовий тонус, тіло стає більш гнучким.

Більшість спортивних дисциплін мають негативний вплив на суглоби і передбачають ряд спеціальних дій для їх збереження. Фрідайвінг при цьому діє на суглоби абсолютно протилежним чином: у воді тиск на них зменшується. Ефект невагомості зменшує набряки, запалення та біль. Тіло стає більш мобільним.
4. Здорове харчування
Чи ви пробували занурюватися після жирного та ситного обіду? Ніколи цього не робіть. Бо такої тяжкості ви точно не захочете відчути. Фрідайвери зазвичай починають слідкувати за своїм харчуванням — хтось більше, хтось менше. Адже це дійсно впливає на результати.

Молочні продукти викликають більше виділення слизу, це зовсім не потрібно при пірнанні. Шоколад, кофеін, алкоголь напередодні прискорять серцебиття та зведуть нанівець всі заспокоюючі вправи.

Професійні фрідайвери ідуть далі. Розглядають харчування з наукової точки зору, аби в системі воно надавало позитивого впливу на результати. Наприклад, анаеробне дихання вивільняє вільні радикали. Тому в раціон додаються продукти, що є джерелом антиоксидантів. Популярним серед фрідайверів є буряк.

Налагоджене харчування з часом дає ефект по усіх системах організму. Включно із зовнішнім виглядом: станом шкіри, вагою.
5. Склад крові
Підчас і після тренування з фрідайвінгу суттєво підвищується рівень дофаміну. Збільшується рівень нейромедіаторів та функція еритроцитів. При глибинному зануренні у кров надходять додаткові гемоглобін, білок в червоних тільцях, які несуть кисень організмом. Еластичність кров’яних сосудів (артерій і артеріол) збільшується, завдяки чому ліпше насичуються серце та легені. Більш гнучкі судини переносять більше крові (і відповідно кисню) у життєво важливі органи.

Фрідайвери, що інтенсивно тренуються, мають подібний склад крові до жителів гір. А ми всі знаємо, що вони відрізняються більшою тривалістю життя.
Фото: Gavin Anderson, @g_anderson
Додаткові бонуси фрідайвінгу

1. Фокус та концентрація
Фрідайверів навчають слідкувати за кожним рухом, м’язом та думкою. Аби використати дорогоцінний кисень максимально ефективно і дати собі можливість перебувати під водою максимально довго і комфортно.Фрідайвінг — єдиний спорт, що вимагає такого рівня концентрації без напруження та надзусиль. Нові навички переходять і до життя поза басейном: вміння швидко зібратися у стресовій ситуації, повернути ясність думки, приймати зважені рішення навіть у емоційно значних ситуаціях. Ви стаєте більш зосередженими та зібраними.

2. Впевненість на воді
Страхи можуть супроводжувати навіть досвідчених пірнальників (що вже казати про новачків). Зайве напруження заважає.

На фрідайвінгу вас начать, як поводитися у найрізніших ситуаціях. Ви відпрацюєте прийоми спасіння, вивчите техніку безпеки.

Дуже часто студенти дивуються, коли вперше стикаються з лімітами, які самі можуть досягти та перевершити. Це надає впевненості в собі. А означає — відносини з водою стають вільнішими та вміщають більше довіри.

3. Зустрічі з дикою природою
На рівні з підводними мешканцями. Без зайвого обладнання. Плисти поряд з мантами та дельфінами, нічим не порушуючи природного руху підводного світу — звучить незрівнянно, правда?

Багато тварин відлякують бульбашки з балонів скубадайверів. А пірнати поряд з деякими видами китів з обладнанням взагалі заборонено. Фрідайвер отримує більшу свободу — зайти до дикого підводного світу на його правилах. І побачити його дива у недоторканій чистій красі.

На сьогодні пройти навчання фрідайвінгу в Україні можна в багатьох містах. Курси у Львові, Харкові, Одесі. Фрідайвінг у Києві. Де б ви не були, головне — це басейн і вірний бадді поряд. 

Хочете приєднатися і відчути всі бонуси регулярних тренувань на собі?
Приєднуйтеся до курсів для початківців.

Пов'язані статті:

1. Історія фрідайвінгу

Поділитись статтею:
Читати інші статті:
Підводні рекорди та межі: Вражаючі досягнення у світі фрідайвінгу.
Любителі та професіонали фрідайвінгу знають, наскільки важлива регулярна практика та тренування, але знайти ідеальні місця для цього спорту в Україні може бути справжнім викликом.
дізнатись більше
Підводні рекорди та межі: Вражаючі досягнення у світі фрідайвінгу.
Ласкаво просимо у захопливий світ фрідайвінгу, де ми пропонуємо онлайн тренування та цінні поради як для початківців, так і для досвідчених професіоналів, щоб ви могли зануритися у цю унікальну підводну пригоду з комфортом та впевненістю.
дізнатись більше
Контакт
Маєш питання чи хочеш дізнатись більше про фрідайвінг? Зв'яжись з нами, і ми з радістю відповімо тобі.
Соцмережі
Пошта | Адреса
ukrainefreediving@gmail.com
+380 67 508 39 16
Borshchahivska St, 154, Kyiv, Ukraine